منبع تحقیق : پايان نامه کارشناسي ارشد رشته جغرافيا- گرايش گردشگری:توانمند سازی جاذبه های گردشگری در منطقه حفاظت شده قميشلو

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما، استاد مشاور، و نام نگارنده درج نمی گردد

 

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

     1 -توانمند سازی: Realization

مقصود از توانمند سازی معرفی مسیرهای گردشگری در منطقه، توسعه عدالت اجتماعی در استان،

بهره گیری از متخصصین گردشگری و محیط زیست به مقصود ارتقای منطقه، معرفی بهتر میراث فرهنگی، ارایه راههای دسترسی به جاذبه ها و بهبود فرهنگ حفاظت از محیط زیست می باشد.

         2 – گردشگری: Tourism

فعالیت های افرادی که به محل هایی خارج از محیط معمول خود و برای کمتر از یک سال متوال به مقصود تفریح، تجلرت و دیگر اهداف سفر و یا در آن اقامت می کنند.(پل ایگلز و همکاران 1387:223).تمایل شدید افراد جامعه به تمدد اعصاب و نیازمندی های شخصی باعث به وجود آمدن تفریحات جدید و جذابی شده که در دهه های قبل وجود نداشته می باشد.(بهزاد فر 1387)

3-منطقه حفاظت شده قمِیشلو:Ghamishloo Protected Area

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اين منطقه با مساحت 86685 هكتار در 45 كيلومتري شمال غرب شهر اصفهان قرار دارد. قمیشلو به دلیل دارا بودن ارزش زیستگاهی ویژه و به سبب وجود قلعه ها و بناهای مربوط به عصر قاجار مهم می باشد.اين منطقه شامل كوهها، تپه‌ماهورها و دشتهاي متعدد می باشد، پوشش گياهي منطقه شامل انواع گياهان بوته‌اي و درختچه‌اي می باشد. تاكنون تعداد 344 گونه گياهي متعلق به 223 جنس و 55 خانواده در منطقه قميشلو شناسايي و ثبت شده می باشد.همچنين تعداد 37 گونه پستاندار، 82 گونه پرنده، 32 گونه خزنده و دو گونه دوزيست در اين منطقه شناسايي و ثبت شده كه گونه شاخص جانوري نیز ” قوچ و ميش اصفهان ” می باشد.پناهگاه حیات وحش قمیشلوبه لحاظ دارابودن گونه های با ارزش گیاهی و جانوری در رده مهمترین مناطق حفاظت شده می باشد .

4پارک ملی:National Park

مناطق طبیعی به نسبت وسیع و دارای ویژگی های خاص و اهمیت ملی به لحاظ زمین شناسی، بوم شناسی، جغرافیای زیستی و چشم انداز با هدف های حفظ وضعیت زیستی و طبیعی، بهبود گونه های جانوری و رویشگاهی گیاهی و همچنین بهره برداری تفرجی به عنوان پارک ملی انتخاب می شوند. پارک های ملی محل های مناسبی برای فعالیت های آموزشی، پژوهشی و گردشگری در طبیعت به شمار می آیند. به مقصود حفاظت بنیادی از تنوع زیستی، ذخایر ژنتیکی، یکپارچگی اکولوژیک و چشم اندازها فعالیت های مرتبط با بهره برداری های مصرفی و مسکونی در این مناطق مجاز نیست. به همین دلیل برای پارک های ملی پشتوانه های قانونی مستحکم تری نسبت به سایر مناطق حفاظت شده پیش بینی شده می باشد.(اطلس مناطق حفاظت شده ایران،1385)

5-پناهگاه حیات وحش:Wildlife Refuge

محدوده هایی با زیستگاههای طبیعی نمونه برای جانوران وحشی که به مقصود طرفداری از گونه های جانوری و افزایش سطح کیفیت آنها انتخاب می شوند. کمترین وسعت پناهگاههای حیات وحش بایستی به حدی باشد که ضمن رفع نیازهای گونه های جانوری، پیوستگی و ارتباط متقابل واحد های آن را تضمین کند. این مناطق محل های مناسبی برای فعالیت های آموزشی و پژوهشی به ویژه در ارتباط با جانوران وحشی به حساب می آید. بهره برداری های مصرفی سازگار و همچنین فعالیت های گردشگری کنترل شده در پناهگاه مجاز می باشد. (اطلس مناطق حفاظت شده ایران:1385:5)

 

د-توضیح و بيان مساله پژوهشی:

صنعت اکوتوریسم (طبیعت گردی) امروزه به عنوان یکی از ارکان مهم گردشکری جهان می باشدکه توجه ویژه متصدیان و مجریان امور گردشگری در دنیا را جلب کرده می باشد. ایران با در نظر داشتن جاذبه های طبیعی فراوان که در دور افتاده ترین مناطق ان پراکنده اند دارای ارزش فوق العاده جهانی در این زمینه می باشد. علی رغم این استعدادها و توانایی ها تا کنون توجه جدی به این صنعت رو به رشد نشده می باشد و لذا اقدامات مؤثری در جهت شناسایی و معرفی این جاذبه های طبیعی صورت نگرفته می باشد.

گردشگری و محیط زیست به گونه متقابل به یکدیگر وابسته اند. محیط زیست فیزیکی بسیاری از جاذبه های توریستی را تشکیل می دهد. توسعه این صنعت می تواند آثار متفاوتی بر محیط زیست داشته باشد. از این رو توسعه و مدیریت گردشگری به گونه ای باشد که به افت کیفیت ان نینجامد که عامل اساسی دستیابی به توسعه پایدار به حساب می آید. (رنجبریان،زاهدی 1379:47)

یکی از انواع گردشگری که به سرعت در حال گسترش می باشد گردشگری با گرایش های خاص و گردشگری ماجراجویانه می باشد.این نوع گردشگری بیانگر تقسیم بندی فزاینده در بازار گردشگری می باشد.گردشگری با گرایش های خاص شامل ان گردشگری هایی می باشد که در گروههای کوچک معمولا به مقصود آشنایی و کسب تجربه در مورد جلوه های خاص یک منطقه اقدام به سفر می کنند که جنبه های گوناگونی دارد. زمینه های طبیعی با گیاهان، جانوران، زمین شناسی، پارکهای ملی و محیط های دریایی مرتبط می باشد. فعالیت های ماجراجویانه شامل سفر به قصد شکار، طی طریق در مناطق دور افتاده، پیاده روی، کوه پیمایی، قایقرانی در رودخانه، قایقرانی در آب های خروشان می باشد. منابع حیوانی و گیاهی موجود در قمیشلو علاوه بر ارزش های دیگر دارای ارزش گردشگری نیز می باشند. این ارزش ها بالاتر از ارزش های خوراکی و دارویی هستند.در هر حال ایجاد امکانات برای جذب توریست های علاقه مند به طبیعت در برنامه ریزی اکثر کشورها قرار داشته می باشد.این مکان ها هم جذب کننده توریست های خارجی اند که ارز آوری به همراه دارد و هم اینکه توریست های داخلی را به سمت خود خواهد کشید که در هر دو صورت توسعه منطقه را به دنبال خواهد داشت. طرح مدیریت پناهگاه حیات وحش قمیشلو:157)در این پژوهش کوشش شده می باشد که با در نظر داشتن ارزش های طبیعی منطقه حفاظت شده قمیشلو و حیات وحش قابل توجه در این منطقه همچنین جاذبه های فرهنگی مانند وجود قلعه های تاریخی از زمان قاجار به بهبود شرایط موجود توجه گردد. علاوه بر آن شهر اصفهان از دیرباز مورد توجه گردشگران فرهنگی بوده می باشد که چنانچه این منطقه حفاظت شده بتواند جایگاهی در گردشگری اصفهان پیدا کند، می تواند به تنوع بخشی به گردشگری این شهر کمک کند. حیات وحش در پناهگاههای حیات وحش همچون قمیشلو رکن اصلی حفاظت به شمار می رود که بازدید از این موهبت الهی می تواند به بهبود فرهنگ طرفداری از حیات وحش منجر گردد. فرهنگ سازی در این زمینه نیازمند کوشش های روز افزون می باشد که قطعا گردشگری پایدار با رعایت نکات زیست محیطی می تواند در این مهم مارا یاری رساند. در این مطالعه تأکید بر آن می باشد که با شناسایی و ارایه راهکارهایی برای فعال سازی عوامل جاذب در این منطقه حفاظت شده، ضمن فعال کردن این جاذبه ها و حفظ ارزش های زیست محیطی، به یک کانون جذب گردشگر تبدیل نمود.

 


7-پيشينه و تاريخچه موضوع تحقيق: (مطالعات و تحقيقاتی که درمورد‌ي اين موضوع صورت گرفته و نتايج حاصل ازآن)

منابع لاتین:

کلوردان[1](2002) عملکرد صنعت گردشگری کشورهای در حال توسعه جنوب آفریقا و اثرات احتمالی مربوط به عوامل موثر در توسعه و موانع بر سر راه آن را ارزیابی نموده می باشد. وی با بهره گیری از آمار جهانگردان در منطقه جنوب آفریقا خصوصاً در منطقه [2]SADC و درآمد حاصله از آن ها طی سال های 2000-1990 و با روش آمار توصیفی صنعت گردشگری را در این کشورها مطالعه و مقایسه کرده و وضعیت منطقه را تا سال 2020 پیش بینی می کند. نتایج این مطالعه به توضیح ذیل بوده می باشد: رشد صنعت گردشگری در نیمه اول دهه 90 بیش از دو برابر در نیمه دوم می باشد و رشد تعداد گردشگران با رشد دریافتی ناشی از آن همخوانی ندارد؛ رشد تقاضای گردشگری در منطقه SADC کمتر از مقدار رشد در جنوب آفریقاست. اما هنوز از سطح استاندارد بین المللی بالاتر می باشد. مطالعات سازمان جهانی گردشگری WTO در زمینه رشد گردشگری تا سال 2020 در منطقه جنوبی آفریقا وضعیتی خوشبینانه را پیش بینی می کند.

کلی جی مک کی و جی مایکل کامپل[3](2004) در مقاله ای با عنوان مطالعه طرفداری ساکنان از شکار به عنوان یک عامل توریستی به مطالعه وضعیت طرفداری ساکنان منطقه از شکار و ماهیگیری به عنوان عامل اقتصادی پرداختند که سطح طرفداری را به سه بخش کم، متوسط وبالا دسته بندی کردند. هدف از این مطالعه امتحان سطح طرفداری ساکنان از شکار، تاثیرات ساکنان بر گردشگری، بازاریابی و ارتباطات ساکنان بر گردشگری و تحقیقی برای پیش بینی آینده بوده می باشد.

آناهیتا ریحانیان، نور زالینا محمود، اسماعیل کهرم و تان وان هین[4] (2012)در مقاله ای با عنوان استراتژی توسعه پایدار گردشگری در پارک ملی بوجاق در ایران با بهره گیری از تکنیکSWOTبه مطالعه وضعیت توسعه گردشگری در این منطقه پرداختند .پارک ملی مذکور در 35 کیلومتری شمال غربی شهر رشت قرار دارد. داده های اولیه و ثانویه نشان می دهد که این منطقه به خاطر مناظر زیبا ،تنوع گونه ای بالا،تنوع گونه های پرنده وساحل پتانسیل بالای جذب گردشگران را دارا میباشد. هرچند تحقیقات حاکی از عدم توجه دولت به این مسأله دارد.

منابع فارسی:

اطهره نژادی، مجید مخدوم، سید مسعود منوری، علی بالی و حمید فراهانی راد (1387)در مقاله ای با عنوان ارزیابی آثار زیست محیطی بزرگراه تهران -پردیس به تخریب اکوسیستم منطقه حفاظت شده خجیر و سرخه حصار پرداختند که تاکید آنان بر 2 عارضه زیست محیطی از دست رفتن اکوسیستم ها و قطعه قطعه شدن آنها می باشد.

رخشانی نسب و ضرابی (1388) در مقاله ای چالش ها و فرصت های توسعه اکوتوریسم ایران را مورد مطالعه و مطالعه قرار داده اند. در این پژوهش که با هدف شناخت موانع مؤثر در جذب اکوتوریسم و نیز ارائه راهکارهایی به مقصود توسعه اکوتوریسم کشور صورت گرفته می باشد. چالش های فراوان در این امر مهمترین عامل در عدم توسعه اکوتوریسم در ایران میدانند که با راهکارهای عملی و مدیریتی رشد و توسعه اکوتوریسم در ایران را شاهد بود.

سیم کش زاده، نوشین (1389) در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با عنوان امکان سنجی و مکان گزینی اقامتگاههای طبیعی در پناهگاه حیات وحش قمیشلو به مطالعه مکان گزینی اقامتگاههای طبیعی پرداخته می باشد که زون تفرج متمرکز مساحتی کمتر از یک صدم منطقه را به خود اختصاص می دهد. اقامتگاه طبیعی با خورگشت و اردوگاه در منطقه حفاظت شده همخوانی دارد. معیارهای جانمایی این نوع از اردوگاه در منطقه را مطالعه و با مشاهدات میدانی از زون تفرج متمرکز دو معیار فاصله از منابع آبی و جاده از بین سایر عوامل مناسب تشخیص داده شدند.

 

دکتر مسعود تقوایی و اعظم صفر آبادی (1391)در مقاله با عنوان توسعه گردشگری فرهنگی با تاکید بر جاذبه های تاریخی شهر اصفهان،گردشگری فرهنگی شهر اصفهان را به 5 معیار طبقه بندی کردند و با مدل AHPارزیابی شدند.مجموعه تأثیر جهان رتبه 1و مجموعه هشت بهشت در بین جاذبه های تاریخی اصفهان رتبه 2 را بدست آوردند.

سید علی جوزی، سحر رضایان، کاوه آقامیری(1391) در مقاله ای با عنوان ارزیابی توان زیست محیطی منطقه حفاظت شده ورجین به مقصود استقرار کاربری گردشگری با بهره گیری از روش ارزیابی چند معیاره مکانی SMCEM به ارزیابی این منطقه که از توابع شهرستان شمیرانات می باشد پرداختند. از ویژگی های این منطقه جاذبه های طبیعی و نزدیکی به کلان شهر تهران می باشد. نتایج حاکی از مناسب بودن 25.17% این منطقه برای تفرج گسترده و 12.7% ایده ال بودن دارد.

محمود ضیایی و فاطمه شکاری(1392)در مقاله ای تحت عنوان “ظرفیت تحمل اجتماعی و وتنش های رفتاری دیدارکنندگان به ازدحام در سایت های طبیعی”به مطالعه ظرفیت تحمل بازدیدکنندگان در آبشار مارگون پرداخته اند .نتایج نشان می دهد که تراکم سایت از آستانه های اجتماعی مطلوب فراتر رفته و جایگزینی زمان و به گونه مشخص کاهش طول مدت دیدار غالب ترین واکنش رفتاری بوده می باشد.

مهدی رحمتی سایه، پریسا باغستانی وآزاده اخوان بلورچیان(1392) در مقاله ای تحت عنوان مقایسه ارزش تفرجی در پارک ملی سرخه حصار و منطقه حفاظت شده گنو با بهره گیری از روش هزینه سفر مقایسه این دو منطقه اولی در تهران و دومی در بندر عباس را انجام دادند. ویژگی های این دو منطقه کوهستانی بودن ،تنوع بالای جانوری و گیاهی و تعداد زیاد بازدیدکنندگان در ایام انتهای هفته می باشد. نتایج تجزیه تحلیل های اقتصادی نشان می دهد بعد مسافت و تعداد دفعات بازدید با میزان هزینه دسترسی بازدیدکنندگان هر دو تفرجگاه دارای ارتباط می باشد.

 

[1]Cleverdon

[2]Southern Afriean Development Community

[3] Kely.J Mac K& J Mickel Compel

[4] Anita Reihanian،Noor Zalina Binti Mahmood, Esmail Kahrom, Tan Wan Hin

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد