شما فکر می کنین افراد موفق بعد از ساعت کاری چه می کنن؟ مشغول رسیدگی به خونواده هستن یا کارای عقب افتاده شون رو انجام میدن؟ الان خیلی از ما به دنبال شغل خوب با ساعت کاری مناسب و درآمد بالا هستیم، اما بیشتر اوقات ساعت کارای روزانه بسیار طولانیه و علاوه برآن فناوریای جدید باعث می شه طولانی تر به نظر برسه. وقتی بعد از یک روز پرمشغله به خونه برمی گردید، شاید مجبور میشید که بازم به وسیله تلفن یا ایمیل به خواستهای رئیس یا مشتری هایی خود رسیدگی کنین.

 

با اینکه خیلی از افراد ادعا می کنن که کار بیرون رو به منزل نمی بیارن، اما طبق تحقیقات انجمن روان شناسی آمریکا، حدود ۵۵ درصد از افراد در بین کارای خونه، آخر هفته ها و حتی زمانی که مریض هستن، بازم ایمیلای کاری خود رو بررسی می کنن و ۴۴ درصد افراد در زمان تعطیلات و گردشای خانوادگی هم مشغول رسیدگی به برنامه های شغلی شون هستن.

مطالعه ای که تازگیا در دانشگاه ایلی نویز (Illinois University) انجام شده، نشون می ده که جواب دادن به ایمیل در ساعات غیرکاری باعث ایجاد استرس طولانی می شه و بهش فشار کاری همیشگی (Telepressure) میگن. فشار کاری همیشگی نشون می ده که شما هیچوقت نمی تونین خوب استراحت کنین یا شغل تون رو آزاد کنین. این میزان از استرس دراز مدت، می تونه به سلامتی شما آسیب بزنه. از طرفی خطر دچار شدن به مریضیای قلبی، افسردگی و چاقی رو افزایش می ده و کارایی شما رو کم می کنه.

همه ما احتیاج داریم که بین زندگی شخصی و کاری خود حدومرز قائل شیم. رعایت نکردن این حدومرزها به کار، سلامتی و زندگی مون آسیب می زنه.

تعیین این مرزها فقط به جواب دادن به ایمیلا در زمان غیرکاری محدود نمی شه. شما باید چیزایی که به شغل تون، شخص شما و زندگی شخصی تون مربوطه، ازهم جدا کنین و انجام این کار خیلی مهمه. اگه نتونین این مرزها رو رعایت کنین و نتونین در زمان لازم به رئیس تون «نه» بگید، اون وقت به مرور چیزای باارزشی رو از دست میدید.

اینجا به بعضی از موضوعات مهمی که باید واسه شون برنامه ریزی کنین اشاره می کنیم:

۱. سلامتی

زمانی که سرکار هستین تعیین مرزهای سلامتی کمی سخته، چون کارکردن کم کم روی سلامتی تون اثر می ذاره و کم کم باعث استرس تون می شه، خواب تون کاهش پیدا می کنه و تموم روز بدون هیچ نرمشی مشغول کارکردن هستین. هنگامی متوجه ی این حالتا میشید که خیلی خسته هستین، با یک دست کمرتون رو می گیرین تا دردش کمتر شه و با دست دیگر چشماتون رو می مالید و به شکم تون که تازه جلو اومده نگاه می کنین. راه حل کلیدی این مشکلات اینه که اجازه ندین کارای مختلف روی تون اثر بزاره و باید به طور منظم به سلامتی تون توجه کنین. به این فکر کنین که چه کارایی لازمه انجام بدین تا سلامتی تون حفظ شه. مثلا تا رسیدن به محل غذاخوری قدم بزنین، آخر هفته ها کار نکنین و واسه تعطیلات تون برنامه ریزی کنین. درغیر این صورت، شغل تون روی همه حولوحوش زندگی تون اثر منفی می ذاره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه غذاهایی رو نباید باهم بخوریم؟

۲. خونواده

اجازه ندین خونواده تون درگیر مسائل شغلی تون شن. خیلی از ما این کار رو می کنیم و فکر می کنیم که با شغل مون به خونواده خود توجه می کنیم. مثلا فکر می کنیم که «من به شغلم احتیاج دارم تا پول بیشتری به دست بیارم و بتونم فرزندانم رو به مدارس غیرانتفاعی بفرستم». گرچه داشتن این افکار خوبه، اما به اینم فکر کنین که زیاده روی در کار می تونه خونواده شما رو ناراحت کنه. روزی به این نتیجه می رسه که ارزش خاطرهای خوبی که باهم ستختین، از میزان پولی که به دست آورده اید بیشتره.

۳. سلامت روانی

شغلی که به سلامت روانی تون آسیب برسونه ارزش نداره، حتی اگه پول خوبی واسه اون به شما بدن. سلامت روانی چیزیه که ممکنه رئیس تون بهش توجهی نکنه، اما خودتون باید به فکر اون باشین. معمولا فضای زندگی شخصی و دوری از محیط کاری می تونه به حفظ سلامت روانی افراد کمک کنه. درصورتی که در یک روز (یا هفته) عالی کار می کنین و رئیس تون انتظار کارای بیشتری از شما داره، خیلی راحت بگید «نه» و با دوستان و سرگرمیایی که بهش علاقه دارین لذت ببرین. این کار باعث می شه سرحال تر و بدون استرس در محیط کاری خود حاضر شید. بعد از اون حتی می تونین ساعات بیشتری کار کنین؛ اما اینکه بتونین در موقع ضرورت به رئیس تون نه بگید و به برنامه های شخصی تون برسین، مهم و باارزشه.

۴. هویت تون

با اینکه شغل تون بخشی از هویت شما رو تشکیل می ده، این خطر هست که بعد از یه مدت همه شخصیت شما رو تحت اثر بذاره. این شرایط رو خود شما به وجود آورده اید، چون هنگامی که به چیزای مهم فکر میکردین، شغل تون به عنوان موضوع مهمی تو ذهن تون مطرح می شد. سعی کنین که خارج از محیط کاری شخصیت خوشحال تر و بانشاط تری داشته باشین. این کار باعث می شه از استرس خلاص شید، شخصیت فردی خود رو رشد بدین و دچار افسردگی نشید.

۵. دوستان و آشنایان

شاید به دلیل شغلی که الان دارین و موفقیتاتون، به رئیس تون مدیون باشین اما واسه افرادی که به خاطر کارتون با اونا آشنا میشید به رئیس تون مدیون نیستین. آشنایی با این افراد به دلیل سعی و همت زیاد خود شماس و دیگر جزو شبکه دوستان و آشنایان شمان.

۶. اخلاق و درست کاری

اگه در کارتون درستکاری تون رو زیرپا بذارین، استرس زیادی رو تجربه می کنین. زمانی که متوجه میشید، اگه رئیس تون چیزی از شما خواست که میدونید با باورهای شما منافات داره بهش بگید که نمی خواهید کارا رو به روش اون انجام بدین. اگه رئیس تون این حرف رو نپذیرفت، شاید زمان اون رسیده که اون شغل رو ترک کنین.

کلام آخر

موفقیت نیازمند اینه که بتونین خوب در همه زمینه ها، مرزهای لازم رو بسازین و اگه بتونین این کار رو به درستی انجام بدین، حتما همه چیز سر جای درست خودش قرار خواهد گرفت.

شما چه کارایی انجام میدید تا این مرزها رو در شغل تون بسازین؟ اونا رو با ما درمیان بذارین.
دسته‌ها: آموزشی