پول خوشحالی نمی آورد

Glassdoor.com یکی از معتبرترین سایتای بررسی وضعیت مشاغل و امتحان رضایت شغلیه. طبق آزمایشای انجام شده به وسیله بررسی گران این سایت، «حقوق بالا» مهم ترین عامل تعیین کننده ی رضایت شغلی نیس.

اینکه پول در بسیاری موارد به رضایت شغلی منجر نمی شه، مایه ی تعجب گروهی از اقتصاددانانه. بیشتر از ۲۵۰ سال پیش، آدام اِسمیت، پدر علم اقتصاد مدرن، در کتاب «نظریه ی احساسات اخلاقی» ادعا کرد که دستاوردهای مادی بیشتر وقتا موجب کاهش خوشحالی و رضایت می شن نه افزایش اون! در پژوهشی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، محققان دانشگاه پرینستون به این نتیجه رسیدن که درآمد بالا فقط تا سقف ۷۵ هزار دلار در سال موجب خوشحالیِ بیشتر می شه، درحالی که بالاتر از این مبلغ تأثیری روی افزایش خوشحالی نداره و درعوض، این حس وحالِ خوش، از بقیه عوامل اثر قبول می کنه.

بررسی گران Glassdoor.com با آزمایش اطلاعات ثبت شده ی ۶۱۵ هزار نفر از کاربران این سایت، به نتایج جالب توجهی رسیدن. این عده از کاربران کسائی بودن که مبلغ حقوق دریافتی و هم دیدگاه شون رو درمورد کارفرمایان خود از سال ۲۰۱۴ به بعد در سایت ثبت کرده بودن. افراد مورد بررسی طبق درآمد در چار گروه تقسیم بندی شدن: از کمترین درآمد (زیر ۴۰ هزار دلار در سال) تا بیشترین (بالاتر از ۱۲۰ هزار دلار در سال). نتایج نشون داد که مهم ترین عوامل ایجاد رضایت شغلی، فارغ از مبلغ درآمد، عبارتند از:

  1. فرهنگ و ارزشای سازمانی (۲۲٫۱ درصد)؛
  2. کیفیت رهبری مدیران ارشد (۲۱٫۱ درصد)؛
  3. فرصتای شغلی (۱۸٫۸ درصد).

یعنی، عوامل بالا بیشتر از مبلغ درآمد در ایجاد رضایت شغلی اثر دارن. در این آزمایش ، عامل حقوق و امتیازات (۱۲ درصد) در ردیف کم اهمیت ترین محرکای رضایت شغلی دسته بندی شد.

کارمندانی که حقوق بالا دریافت می کنن، اولویتای متفاوتی دارن

تا به اینجا دریافتیم که پول در رضایت کارمندان از محل کارشون حرف اول رو نمی زنه و اولویتای رضایت شغلی با افزایش درآمد تغییر می کنن. مثلا، سهم عامل فرهنگ و ارزشای سازمانی در رضایت شغلی کارمندانی که در گروهِ کمترین درآمد قرار داشتن، حدود ۲۱٫۶ درصد آزمایش شد. این درحالیه که سهم همین عامل در رضایت شغلی کارمندانی که در گروهِ بیشترین درآمد قرار داشتن، به ۲۳٫۴ درصد زیاد شد. به این معنی که اهمیت فرهنگ و ارزشای سازمانی در محل کار پیش کارمندانِ پُردرآمد، بیشتره. کارمندانی که حقوق بالا دریافت می کنن، از کارفرمایان شون توقع دارن که تصویر مثبتی از کسب وکار خود تو ذهن کارمندان شرکت بسازن. عوامل دیگری که اهمیت شون پیش کارمندان پردرآمدتر زیاد می شه، عبارتند از:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه نوع استرسی واسه شما مفیده؟

  • کیفیت رهبری مدیران ارشد (افزایش از ۲۰٫۴ درصد به ۲۲٫۸ درصد)؛
  • فرصتای شغلی (افزایش از ۱۷٫۵ درصد به ۲۲٫۸ درصد).

کارمندانی که درآمد بالاتری کسب می کنن، بیشتر روی فرهنگ سازمانی، نگرانیای درازمدت و فرصتای رشد تأکید دارن و خیلی درگیر نگرانیایی هم چون حقوق و تعادل زندگی شخصی و شغلی نیستن.

آزمایش فوق نشون داده که اهمیت «تعادل در زندگی شخصی و شغلی» با افزایش درآمد از ۱۳٫۲ درصد به ۹٫۵ درصد افت می کنه. در این آزمایش مشاهده شد کارمندانی که حقوق بالاتری دریافت می کنن، بیشتر از کارمندان کم درآمدتر حاضرن که اوقات فراغت خود رو فدای شغل شون کنن. بررسی گران به این نتیجه رسیدن که اهمیت عامل «چشم انداز کسب وکار از دید کارفرما» هم به دنبال افزایش درآمد افت می کنه، اما این کاهش اهمیت خیلی زیاد نیس. ضمنا، در این آزمایش مشخص شد که عامل حقوق و امتیازات نه تنها در ردیف کم اهمیت ترین عوامل تأثیرگذار در رضایت شغلی قرار گرفته، بلکه میزان اهمیت این عامل درنتیجه ی افزایش درآمد، کاهش پیدا میکنه. سهم حقوق و امتیازات در رضایت شغلی کارمندانی که کمتر از ۴۰ هزار دلار در سال درآمد دارن، فقط ۱۲٫۸ درصده. میزان اهمیت این عامل با افزایش حقوق خیلی افت می کنه و اهمیت اون در پیش کارمندانی که بالاتر از ۱۲۰ هزار دلار در سال درآمد دارن، به ۹٫۸ درصد کاهش پیدا میکنه.

نتیجه

درسته که طبق آزمایش فوق، پول مهم ترین عاملِ ایجادِ رضایت شغلی نیس، اما اینجور پیدا کردی اصلا به این معنی نیس که کارمندان می تونن این عامل رو به طورکلی ندیده بگیرن. شاید حقوق و امتیازات در مقایسه با بقیه عواملی که بررسی شدن، نقش خیلی کم رنگ تری در ایجاد رضایت شغلی داشته باشه، اما طبق یکی از نظرسنجیای گذشته سایت Glassdoor.com، افراد جویای کار موقع بررسی کارفرمایان مختلف هنوز توجه خاصی به این عامل نشون میدن. دلایل از این قراره که کارفرمایان هم در مشاغل رقابتی هم اونقدر سعی دارن کارمندان بااستعداد رو از راه پیشنهاد حقوق و امتیازات بهتر، به طرف خود بکشونن.

اما اگه حقوق پیشنهادی یک کارفرما فرق زیادی با بقیه رقبا نداشته باشه، راه حل افزایش اخلاق مداری، تعهد و بهره وری کارمندان چیه؟ تحقیقات نشون دهنده اینه که جنبه ی مادی قضیه به ویژه درمورد کارمندان پردرآمدتر نمیتونه موجب بهبود رضایت شغلی شه. حقوق بالاتر شاید در جذب کارمندان جدید جواب بده، اما به نظر نمی رسه که کارفرمایان بتونن کارمندان شون رو بدون سرمایه گذاری روی فرهنگ سازمانی شرکت، پیش خودشون حفظ کنن. پس، در جهت ارتقای فرهنگ و ارزشای سازمانی، بهبود کیفیت رهبری مدیران ارشد و ایجاد فرصتای پیشرفت شغلی کوشا باشین تا کارمندان بااستعدادتان به دلیل ی رضایت کافی به فکر ترک شغل نیفتند.

منبع : hbr.org


دسته‌ها: آموزشی