به نظر شما جالب ترین قسمت یک جشن تولد کدوم قسمته؟ کودک تون هم مثل شما فکر میکنه؟ بذارین جور دیگری بپرسیم: در زمان کودکی واسه شما جالب ترین قسمت جشن تولد کدوم قسمت بود؟ بیش ترِ مردم در جواب به این سؤال از تزیینات جشن تولد یا کیک تولد کودک به عنوان جالب ترین قسمت جشن تولد نام می برن.

حالا سؤال اینه: حالا که شما می خواید واسه کودک تون جشن تولد برگزار کنین، چه نوع کیکی باید سفارش بدین؟ چیجوری سفارش بدین و از کجا سفارش بدین؟

یک جشن تولد، بدون یک کیک خوب چنگی به دل نخواد زد! واسه همین انتخاب یا تهیه ی درست کیک تولد کودک اهمیت زیادی داره و اگه بخواهید کیک تولد کودک رو به درستی انتخاب کنین این انتخاب دقت بیش تری می خواد.

مرحله اول: انتخاب سوژه یا موضوع کیک

اولین قدم والدین در انتخاب درست کیک تولد، تعیین موضوع و سوژه واسه جشن تولده. لابد می پرسین سوژه ی کیک تولد رو چه جوری باید پیدا یا انتخاب کنیم؟

بعضی از نکاتی که می تونه واسه شما در انتخاب سوژه ی جشن تولد و کیک تولد بچتون الهام بخش باشه شامل موارد زیره:

روشای پیدا کردن سوژه ی مناسب کیک تولد

۱. از بچتون مشورت بگیرین

واسه انتخاب سوژه ی کیک تولد، قبل از سفارش یا تهیه ی کیک، اجازه بدین که بچه دلبندتان هم در این تصمیم گیری سهم داشته باشه، این بهترین منبع الهام واسه شما هستش!

۲. از قهرمانان کارتونا الهام بگیرین

می تونین از قهرمون یا کاراکتر تلویزیونیِ مورد علاقه کودکتون واسه طراحی و سفارش کیک جشن تولد کودک الهام بگیرین.

۳. به بازی بچتون دقت کنین

این امکان هست که از راه دقت در بازیایی که یکی یک دانه شما اونا رو بیش تر دوست داره به موضوع مناسب واسه کیک جشن تولد اون دست پیدا کنین! شما می تونین از بازیای فیزیکی یا بازیای رایانه ای مور علاقه بچتون در این مورد الهام بگیرین.

معمولا کودکان خردسال تر از مواردی چون کاریکاتورهای افراد، کاراکتر پرنسسا، حیوانات باغ وحش و موجوداتی مثل دایناسورها و بقیه علاقه مندیای خاص خودشون به هیجان بین. در مورد کودکان کمی بزرگ تر، سعی کنین موضوع رو روی یکی از علاقه مندیای اونا اجرا کنین. این موضوع هر چیزی می تونه باشه، مثل یک ورزش، فیلم، یک راز، یا نکته ای علمی و مواردی مثل اینا. موارد و بازیای کودکانه ی بسیاری وجود دارن که میشه اونا رو خیلی راحت وارد جشن تولد کودک کرد.

مرحله دوم: انتخاب طعم و مزه

طعمی رو انتخاب کنین که بچه ها بیشتر دوست دارن. عموما بچه ها عاشق شکلات و خامه هستن. کیکای فوندانت قشنگ و جذاب هستن ولی خود فوندانت مزه ی دلچسبی نداره و در خیلی از موارد کنار زده می شه.

حواس تون به حساسیت باشه! ممکنه یکی از مهموناتون به بعضی مواد کیک حساسیت داشته باشه. مثلا حساسیت به خشکبار و آجیل یا گلوتن از دسته حساسیتای عادی هستن. ممکنه بعضیا رژیمای غذایی خاصی داشته باشن که نتونن مثلا از شکر یا چربی معمولی استفاده کنن. اگه می خواید این مهمانان هم از خوردن کیک لذت ببرن، به سراغ کیکای رژیمی برید.

مرحله سوم: چیجوری سفارش دهیم؟

نتیجه دو مرحله قبل، در این مرحله خود رو نشون می ده. به طور خلاصه، از روشای زیر می تونین کیک تولد بچتون رو تهیه کنین. البته هرکدام شرایط و محسنات خود رو داره و شما بسته به شرایط خود می تونین یکی رو انتخاب کنین:

از قنادی نزدیک منزل سفارش بدین

این اولین راهی هست که به ذهن شما خواهد رسید. یکی از امتیازای خوب این روش در سفارشات دقیقه نودیه. مثلا یهو یادتون میفتد که امروز تولد بچه عزیزمه و من کیک نخریدم. می روید و از یخچال قنادی یک کیک خوشگل انتخاب می کنین و اگه خوش اقبال باشین و کیک ساز قنادی منزل نرفته باشه می گین یک نوشته بر رویش بنویسه. البته قنادیا از قبل هم سفارش می گیرن و می تونین از آلبومای اونا انتخاب کنین. واسه این کار معمولا دو تا سه روز زودتر باید اقدام کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه چیز باعث می شه کارا رو از امروز به فردا بندازیم؟

از یک قنادی معروف که درمورد اون شنیدین خرید کنین

در این روش باید کمی زودتر مثلا از ۲-۳ روز قبل به قنادی برید و طرح خود رو انتخاب کنین و بسته به موقعیت منزل هم باید کمی در ترافیک شهر بچرخید. همین طور روز تولد، قبل از مراسم باید برید و کیک خود رو تحویل بگیرین. این یکی ممکنه باعث دیر رسیدن شما به منزل بشه. بعضی از قنادیا با دریافت هزینه جداگونه کیک رو به محل جشن شما ارسال می کنن.

خرید از کانالای اینستاگرام و تلگرام

این روش یکی دو سالیه که خیلی باب شده. پروفایلای اینستاگرامی پرزرق و برق و قشنگ هستن ولی هنگام خرید از این فروشنده ها حتما به موارد زیر دقت کنین:

 • این فروشندگان دارای موقعیت مشخص و مطمئن هستن؟ شماره تلفن ثابت گرچه شاخص محکمی نیس، با این حال از یک موبایل اعتباری معتبرتره. اگه آدرس کارگاه در پروفایل درج شده باشه که چه بهتر.
 • چیزی که به شما تحویل میدن، همانی چیزیه که سفارش میدید؟ واسه این موضوع باید مشتریان قبلی اونا رو پیدا کنین.
 • تعداد فالور یک شاخص ارزیابیه؟ البته اگه هواداران واقعی باشن این یک شاخص خوبه ولی این روزها بازار خرید و فروش فالور بسیار داغه. مراقب فالورهای تقلبی باشین.
 • از فروشنده بخواهید مجوزهای قانونی و بهداشتی خود رو به شما نشون بده.
 • از فروشندگانی بخرین که فروش زیادی دارن. این باعث کاهش احتمال استفاده از مواد مونده و تاریخ گذشته می شه.
 • قیمت نشونه کیفیت نیس! بر عکس اون ضرب المثل انگلیسی معروف، در بازار کیک، قیمت نشون دهنده کیفیت نیس. البته از قیمت خیلی پایین هم پرهیز کنین. آخرش هرکاری یک کمه کم قیمتی واسه تولید داره و قیمت پایین تر از عرف حتما دلیلی داره.

کیک رو آنلاین خرید کنین

شاید خیلیا تعجب کنن که می شه کیک رو هم آنلاین خرید. خرید آنلاین کیک می تونه فایدهایی در تهیه ی کیک تولد واسه شما بسازه. مثلا فرض کنین با موبایل خود مدلای کیک رو ببینین یا کیک خود رو طراحی کنین و مثلا عکس شیرین کاری بچتون رو روی اون بندازین و کنارش تولدش رو با یک جمله تبریک بگید. یا اگه عکسی در اینترنت دیده اید و مثل اون می خواید کیک بخرین، تصویر اونو ارسال می کنین تا طبق تصویر کیک شما ساخته شه. خیلی رؤیایی به نظر می رسه نه؟ با ورود اینترنت و فضای مجازی به کسب و کارای سنتی، خیلی از اونا تحت اثر قرار گرفتن، ولی بهتره قبل از تصمیم به انتخاب این گزینه به موارد زیر دقت کنین:

 • بعضی از مغازه های اینترنتی کیک، ویترین الکترونیکی یک قنادی مشخص هستن. یعنی، یک کانال فروش همون قنادی در فضای اینترنتی حساب می شن. در مقابل، مغازه های دیگر، نقش واسطه در فضای مجازی بین شما و قنادیا رو ایجاد می کنن. هرکدام از این نوع مغازها دارای ویژگیای خاص خود هستن.
 • در مورد مغازهایی که به عنوان واسطه عمل میکنن، باید مطمئن شید که با قنادیای خوبی کار می کنن یا برنامه مشخصی واسه کنترل کیفی و بهداشتی قنادیا دارن. ارائه لیست قنادیایی که با این جور سایتا کار می کنن از طرف سایت، کمک خوبی می تونه به شما بکنه.
 • ازطرف دیگر در نمایندهای اینترنتی یک قنادی خاص، باید مطمئن شید فرایند سفارش اینترنتی اونا به اندازه عملیات روزانه اونا جاری و عملیاتیه. ممکنه در پاره ای موارد، قنادی با مشورت یک شرکت طراحی سایت، اقدام به ایجاد یک مغازه اینترنتی بکنه ولی سازوکار اجرایی اونو درنظر نگرفته باشه. این رو از نحوه ی روند سفارش در سایت یا پشتیبانی اون می تونین فهمیده باشین.
 • پشتیبانی خوب رو جدی بگیرین. سفارشا در خیلی از موارد ممکنه با مشکلاتی در تولید یا تحویل همراه باشن. واسه همین مطمئن شید که سایتی که انتخاب می کنین تا زمان تحویل سفارش از پشتیبانی مناسبی برخورداره.
 • به سایتای معتبر اعتماد کنین. داشتن نشون اعتماد (e-namad)، شماره تلفن ثابت و آدرس مشخص در اطلاعات تماس و نظرات و سوابق بقیه مشتریان در مورد این سایت از مواردی هستن که می تونن به شما کمک کنن تا از خریدتان مطمئن باشین.

در هرصورت خرید خوردن کیک لذت خاص خود رو داره و خیلی راحت نمیشه اونو با خوراکیای دیگر جانشین کرد. به یاد داشته باشین، مهم ترین مسئله ای که در خرید کیک باید از اون اطمینان داشته باشین، کیفیت مواد ساده و تازگی آنهاست؛ چیزی که با شکل و ظاهر و حتی با طعم و مزه قابل معامله نیس. آرزو داریم جشن تولدی به یادماندنی پیش رو داشته باشین.

دسته‌ها: آموزشی